Písmo na zakázku

Písmo na zakázku

Kolik je na světě písem? Nespočet, zvláště těch latinkových. Kolik z nich je opravdu kvalitních, včetně řešení diakritiky? O poznání méně, ale stále dost. A přeci někdy zjistíte, že žádné z nich není přesně podle vašich představ. Ať již po stránce výtvarné, technické, nebo licenční. Jedinečné zakázkové písmo navrhneme přesně podle vašich potřeb, bez kompromisů — od letteringů (specifického výtvarného řešení liter pro konkrétní výraz) až po komplexní písmové či piktografické rodiny.

Jak to probíhá?

Úvodní setkání

Prvním krokem je vzájemné poznání se — nezávazně vám ukážeme vybrané projekty, na kterých poznáte náš přístup k práci. Tvorba písma na zakázku je několikaměsíční partnerství: není pro nás přitom podstatné, zda jste zavedená společnost s dlouholetou tradicí, nebo startup. Klíčové pro nás je, zda budeme sdílet podobný pohled na řešení projektu. A pokud si sedneme, pak už nám nic nebude bránit společně připravit zadání (brief) reflektující vaše představy, reálné potřeby a možnosti.

Smlouva

Pořádek dělá přátele. Na základě předchozí domluvy připravíme smlouvu o vytvoření a užití díla (licenční smlouvu), ve které si dohodneme naše vzájemná práva a povinnosti, podobu licence, termíny odevzdávání podkladů i díla. Seznámíme vás i se zákonnými limity užití autorského díla (jímž písmo z principu je). Vždy tak budete dopředu vědět, co vše, kdy, v jaké podobě — a ano, i za kolik — od nás dostanete.

Tvorba

Časově nejnáročnější fází je vlastní tvorba. Nejsme (a ani nechceme být) nejrychlejším grafickým studiem. A buďte za to rádi! Dobře totiž víme, že prostor pro experiment, hledání nových cest i potřeba dostatečného autorského odstupu jsou pro dobré písmo nezbytné. V případě potřeby též spolupracujeme s dalšími písmovými specialisty či kaligrafy, abychom zaručili po všech stránkách dotažené dílo. To ale samozřejmě neznamená, že se nebudeme snažit vyjít vám maximálně vstříc.

Prezentace

Vybrané písmové návrhy vám osobně odprezentujeme. Ne vše musí být vždy viditelné na první pohled — vysvětlíme, jaká byla naše východiska, proč bylo zvoleno konkrétní řešení, ukážeme aplikace písma v konkrétních podmínkách (obrazovka, tisk). Společně dohodneme případné změny a další postup práce.

Fonty

Po schválení finálních návrhů vám písmo odevzdáme v dohodnutých souborových formátech, se zapracováním potřebných znakových sad, OpenType funkcí či kerningových párů. V případě webfontů je samozřejmostí i hinting, tedy ve fontu obsažené instrukce algoritmu pro kokrektní vykreslení křivek na zobrazovacích zařízeních při nízkém rozlišení.

Spokojenost

Naši práci děláme s láskou. I proto si nikdy nedovolíme odevzdat dílo, se kterým bychom nebyli 100% spokojeni. Cílem je ale pochopitelně spokojenost oboustranná — největší odměnou je klient těšící se z nového písma a jeho fungování v reálných podmínkách. Tak hurá do toho!

Typografické konzultace

Potřebujete poradit s výběrem písma, navrhnout jednotnou typografickou úpravu, nebo revidovat tu stávající? Kromě vlastních návrhů písem a letteringů nabízíme také služby design konzultací. Podíváme se na vaše stávající řešení, zhodnotíme silné a slabé stránky a poradíme, jak ty druhé eliminovat.

Vybrané reference

[n]fibrecare
Design Pop-up Liberec
Gradec

Rádi byste se s námi sešli? Máte dotazy k našim projektům, přístupu či průběhu spolupráce? Potřebujete předběžnou kalkulaci k vašemu projektu?

Jak vám můžeme pomoci?