• toman_lieberec_s01
  • toman_lieberec_s02

Lieberec

Autorský průvodce blogu jizerské *ticho po Liberci představuje to nejzajímavější, co ve městě „probouzejícího se do své někdejší slávy“ a jeho okolí najdete. Tedy pokud patříte do stejné krevní skupiny, jako Petr Vondřich, který za jizerským *tichem stojí (a my bez mučení přiznáváme, že patříme).

Motiv obálky je tvořen 104 445 tečkami, tedy přesně tolika, kolik bylo obyvatel města k 1. 1. 2019. A protože mottem jizerského *ticha je „sous les pavés, la plage“, je i pláž obálky ukrytá za záměrně stroze řešeným přebalem.

Velkoformátové fotografie doplňují ilustrace Matyáše Proška a na vybraných místech knihy též textové úryvky z tematických děl slavných osobností. Pro sazbu jsme opět sáhli po skvělé antikvě Vesterbro od Black[Foundry], kterou jsme doplnili Liebercem, tedy modifikací našeho připravovaného grotesku Struna.

První vydání průvodce vzniklo za laskavé finanční podpory společnosti Valbek — a protože se rozprodalo rychleji, než by kdo čekal, proběhla úspěšná HitHitová kampaň na financování dotisku.

Fotografie: Eva Pacalová

A proč Lieberec? Protože Liebe je německy láska. Protože až do roku 1945 mluvilo v Liberci 80 % jeho obyvatel německy a na unikátním charakteru města je to dodnes znát. Protože Liebiegové, kteří Liberec pozvedli k výšinám se stejným odhodláním a vizí jako třeba Baťa Zlín. Protože sem po válce přišla spousta talentovaných mladých lidí v čele s autorem Ještědu Karlem Hubáčkem a až díky nim se z Reichenbergu stal skutečně Liberec. Protože Liberec je láska na celý život. Proto Lieberec. — Petr Vondřich