Botanická zahrada Liberec
Rostlinstvo je fascinující říší roztodivných tvarů a barev v neustálém, byť někdy těžko postřehnutelném pohybu. Tento pohyb či růst je ale zachycen v samotných organických tvarech rostlin — např. v podobě kroucení. A právě tuto „stopu růstu“ přenášíme ve zjednodušené grafické podobě rotace i do vizuálního stylu naší nejstarší městské botanické zahrady.
Jednotící motiv se projevuje nejen v samotném logu a kompozičním řešení tiskovin, ale přenáší se i do sady doplňkových piktogramů. Díky spolupráci s architektonickým studiem Mjölk se vizuální identita propisuje také do konceptu navigačního systému a mobiliáře, který předznamenává i plánované změny v areálu zahrady.
Barevnost vizuálního stylu je dána primárně kombinací dvou odstínů zelené, resp. tyrkysové barvy. Odstíny jsou pečlivě zvoleny tak, aby se harmonicky doplňovaly s barvou nátěru samotných pavilonů. Kromě těchto základních barev však vizuální styl využívá široké palety barevných akcentů — jak tomu je ostatně i v přírodě samotné.

Základním písmem vizuálního stylu Botanické zahrady Liberec je náš vlastní, prozatím veřejně nevydaný geometrický grotesk Bezirk. Jeho čistá uměřená kresba s klasickými proporcemi liter se dobře uplatňuje v kontrastu s organicky tvarovanou hlavní značkou. Bohatá znaková sada písma s množstvím stylistických alternativ umožňuje přizpůsobit sazbu konkrétním potřebám — např. aktivací dvoubříškové varianty „a“ pro menší velikosti písma. Jako nadpisové písmo je zvolena současná antikva Concrette (v optické velikosti M) od české písmolijny Displaay (Martin Vácha, 2024). Obě písma mají společné poněkud zkrácené horní a spodní dotahy a relativně vysokou střední výšku — což mimo jiné znamená jejich bezproblémovou kombinovatelnost.



S ohledem na významnou vzdělávací funkci zahrady, spadající do činnosti centra Edulis, byla navržena také podoba edukačních materiálů a maskota v podobě „kaktusáka Edulise“. Veškeré materiály určené nejmladší věkové kategorii doporučujeme koncipovat vždy tak, aby mohl kaktusák Edulis mladé návštěvníky provázet, vzdělávat, ale též bavit — volíme proto odlehčený komunikační tón, přiměřený věku recipientů. Primárním cílem by zde mělo být vytvoření pozitivního vztahu k rostlinné říši a botanické zahradě jako příjemnému a inspirativnímu místu.
Identita vzešla z designérské soutěže pořádané organizací Czechdesign.



